Rumunia – brak wolnych miejsc

Rumunia to fascynujący, różnorodny kraj, który wciąż dość rzadko odwiedzany jest przez turystów. Biuro Turystyczne ŻAK zaprasza na wspaniałą wyprawę, podczas której można poznać największe skarby Rumunii: wspaniałą przyrodę, unikatowe zabytki, warowne kościoły i tajemnicze pałace. Rejon Transylwanii, czyli historyczny Siedmiogród, jest kojarzony z mrocznymi zamczyskami, duchami i wampirami. Stąd właśnie pochodzi Drakula. Cerkwie i monastyry Bukowiny z kolorowymi freskami przyciągają rzesze turystów.
Niezwykłe widoki, wielokulturowość, uśmiechnięci mieszkańcy, bogata architektura, liczne zabytki, ciekawe legendy i pyszna kuchnia przyciągają do Rumunii turystów z całego świata.

9 dni
10.06.2019 – 18.06.2019
2320 zł

Świadczenia organizatora

 • przejazd klimatyzowanym autokarem
 • opieka pilota
 • 8 noclegów w pokojach 2 / 3 osobowych z łazienką
 • wyżywienie zgodnie z programem

Program

PROGRAM Ramowy wycieczki do Rumunii:
– ) Twierdza Sighisoara – legendarnego miejsca urodzenia Vlada Tepesza –pierwowzoru Draculi. Jako obiekt wpisany na listę UNESCO Sighisoara zachowała swoje przepiękne centrum historyczne z kolorowymi domami, wieżami obronnymi i wysokimi murami w nienaruszonym stanie.
– ) Rupea – zwiedzanie „chłopskiego zamku”. Pierwszy większy zamek obronny wzniesiono tu w VII wieku. W kolejnych wiekach był on kilkukrotnie przebudowywany i powiększany. Swój obecny kształt twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XII wieku. Stanowi niezwykle istotną pozostałością kulturowego i historycznego dziedzictwa Rumunii.
– ) Prejmer – kościół warowny, wiąże swą historię z krzyżakami. To im bowiem przypisuje się projekt świątyni, którego kontynuacją zajęli się cystersi. Owocem wieloletnich prac stała się piękna świątynia i jej potężne obwarowania, w których podziwiać możemy wymarłe dziś miasteczko.
– ) Sapanta, słynna z wełny, i „wesołego cmentarza”. Jego unikalność stanowią drewniane nagrobki z płaskorzeźbami i barwnie malowanymi scenami z życia ziemskiego leżących na cmentarzu osób. Zobaczymy więc pasterza z owcami na hali, urzędnika za biurkiem, aptekarza wśród fiołek.
– ) Kompleks klasztorny w Barsanie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest tam bardzo malutka, piękna, drewniana, marmaroska cerkiew Ofiarowania Maryi w Świątyni. Została zbudowana w roku 1720 jako część tutejszego klasztoru. Około roku 1800 została zamieniona w kościół parafialny i przeniesiona na wzgórze gdzie otoczona uroczym sadem stoi do dnia dzisiejszego.
– ) Ieud – Cerkiew Narodzenia Matki Bożej – drewniana cerkiew położona w okręgu Marmarosz w Transylwanii, wybudowana w 1717. Jednonawowa, z pronaosem, apsydą i jedną wieżą. Jej wnętrze jest bogato zdobione przez malowidła ścienne i ikony. Jedna z ośmiu cerkwi leżących w tym okręgu, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
– ) Zwiedzanie unikalnych „malowanych klasztorów” w Sucevita, Humor, Voronet.
– ) Sinaia – Zamek Peleş w olśniewający bogactwem i niezwykłą architekturą dawna letnia rezydencja królów Rumunii, obecnie muzeum. Wzniesiony został w latach 1873–1883 z polecenia króla Rumunii Karola I. Do ostatnich dni życia (zmarł 27.09. 1914) udoskonalał i upiększał swoją rezydencję. Już w 1884 roku zainstalowano prąd, zamek posiadał własny generator, a do 1897 ukończono budowę elektrowni. Dziś zachwyca każdego odwiedzającego.
– ) Sibiu – założony w roku 1190 przez saskich kolonistów w pobliżu rzymskiego posterunku, Caedonii, opuszczonego w czasach przybycia Sasów. W XIV wieku Sybin był już ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Miasto było także najważniejszym z siedmiu miast, które dały najpierw niemiecką – Siebenbürgen – a następnie polską – Siedmiogród – nazwę Transylwanii.
– ) Trasa Transfogaraska (jeżeli będzie już otwarta) – Droga została wybudowana w latach 1970–1974 na polecenie Nicolae Ceaușescu. Liczy 151 km długości. Po Transalpinie jest drugą pod względem wysokości drogą kołową Rumunii. Łączy wieś Bascov – wschodnia część Wołoszczyzny z Cârțișoarą w Siedmiogrodzie (Transylwanii), przecinając z południa na północ główny grzbiet Gór Fogaraskich – (najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat) w Karpatach Południowych – stąd jej nazwa.
– ) Zamek Huneadora – Początki zamku sięgają XII-XIII w. Należał (XIV w.) do Andegawenów, panujących wówczas na terenie obecnych Węgier i Rumunii. Po śmierci ostatniego z Andegawenów, Karola III, władzę na Węgrzech przejął Zygmunt Luksemburski, który przekazał dobra Hunedoary rumuńskiemu szlachcicowi Vojkowi w uznaniu jego zasług w służbie królewskiej. Po zakończeniu I wojny światowej i włączeniu Siedmiogrodu do Rumunii w 1918 r., zamek przejął rząd rumuński. Obecnie w zamku znajduje się muzeum historyczne.

Ważne informacje

 1. Wycieczki będą realizowane w zależności od ilości uczestników w grupie: wygodnymi autokarami lub wygodnymi busami.
 2.  Godziny i miejsca wsiadania mogą ulec zmianie, po wcześniejszym poinformowaniu Klienta.
 3. Rzeczy, które podróżny przewozi ze sobą i ma je pod własnym nadzorem to bagaż podręczny. Przewoźnik ani Biuro Turystyczne nie ponosi odpowiedzialności za kradzież i zagubienie bagażu podręcznego.
 4. Bagaż główny do 25 kg bagaż podręczny do 5 kg
 5. Wymagany ważny paszport lub dowód osobisty.
 6. Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych oraz innych czynników niezależnych od biura. Pilot nie oprowadza po zwiedzanych obiektach. Szczegółowy program ustala pilot.
 7. Nie odpowiadamy za kulturę osobista poszczególnych osób.
 8. Nie zapewniamy drugiego śniadania, suchego prowiantu na drogę i dodatkowych posiłków dla cukrzyków.

Zawarte w Serwisie informacje dotyczące imprez turystycznych Biura Turystycznego ŻAK nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, lecz są zaproszeniem do zawarcia umowy, o którym mowa w art. 71 Kodeksu cywilnego.

Dodatkowo płatne

Cena nie obejmuje:
– pakietu do realizacji programu: 95 EUR (rezerwacje i wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie, taksa klimatyczna, zestaw słuchawkowy Tour Guide)
– ubezpieczenia KL Signal Iduna 40 zł płatne obligatoryjnie.
– 10 zł Fundusz Gwarancyjny

HARMONOGRAM WPŁAT
10.12.2018 – 500 zł plus 10 zł Fundusz Gwarancyjny
16.03.2019 – 820 zł
10.05.2019 – 1000 zł plus 95 euro