Roztocze – Lubelskie – Zamojszczyzna – Łódź

Roztocze to piękna kraina leżąca we wschodniej Polsce, pomiędzy Wyżyną Lubelską i Podolem. Ciekawe pod względem przyrodniczym. Roztocze rozciąga się między Kraśnikiem w Polsce i Lwowem na Ukrainie. Tutejsza natura to balsam dla ducha i ciała, roztoczańskie miejscowości oferują ciekawe i czasem osobliwe atrakcje.

6 dni
07.09.2021 – 12.09.2021
1310 zł

Świadczenia organizatora

  • Przejazd autokarem
  • opieka pilot,
  • 5 noclegów, 5 śniadań, 5 obiadokolacji.
  • wyjątkowe wspomnienia

Program

Podczas wycieczki 6 – dniowej zobaczysz i zwiedzisz następujące miejsca:

Krasnobród – to miejscowość mająca status uzdrowiska, a jednocześnie miejsce Kultu Maryjnego. Podczas zwiedzania wejdziemy do barokowego kościoła p.w. Nawiedzenia NMP, przejdziemy przez zabudowania podominikańskiego Zespołu Klasztornego, by zwiedzić Muzeum Wieńców Dożynkowych urządzone w dawnym spichlerzu z 1795 roku, Ptaszarnię oraz Muzeum Ziemi Krasnobrodzkiej. Następnie przejedziemy do Kapliczki w Miejscu Objawień Matki Bożej gdzie o ile (susza nie da się we znaki) będzie można zaczerpnąć wody z cudownego źródełka.

Lublin – miasto we wschodniej Polsce, stolica województwa lubelskiego i centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Dziewiąte co do wielkości populacji miasto w Polsce, największe w kraju na wschód od Wisły. Na naszej trasie zwiedzania proponujemy m.in. zamek z kaplicą św. Trójcy, brama krakowska – symbol miasta, czarna topola – miejsce spotkań, wieża Trynitarska, archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – największy kościół w Lublinie.

Kozłówka – zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Zamoyskich, wzniesionego około 1742 roku dla rodziny Bielińskich. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.

Rezerwat nad Tanwią – spacer ścieżką przyrodniczą tzw. „szumów” czyli mini wodospadów na rzece Tanew. To cudowne miejsce zostało w roku 2016 ogłoszone jednym z 7 cudów Polski. Ścieżką, prowadzącą brzegami rzeki, dochodzimy do miejsca po dawnej stanicy harcerskiej, która funkcjonowała tutaj w okresie międzywojennym, a zniszczona została w pierwszych dniach II wojny światowej. W okresie zaborów przebiegała tędy granica pomiędzy zaborem Rosyjskim a Austriackim. Podczas spaceru, poza pięknymi widokami leśnego rezerwatu i przełomu rzeki, towarzyszy nam szum niewielkich wodospadów, stanowiących o wyjątkowości tego miejsca.

Zamość – Proponujemy zwiedzanie Rynku Wielkiego z Ratuszem oraz najpiękniejszymi kamieniczkami ormiańskimi, Rynku Wodnego z fontanną i kościołem p.w. św. Anny, przejście pod „Dom Centralny” – miejsce, w którym w okresie międzywojennym mieszkał Bolesław Leśmian. Następnie kościół św. Mikołaja – dawna cerkiew greckokatolicka i prawosławna. Przejście przez Starą i Nową Bramę Lwowską. Zapoznanie z fortyfikacjami Twierdzy Zamojskiej. Synagoga wraz z pozostałościami siedziby kahału i hederu. Rynek Solny, jako typowy plac handlowy renesansowego miasta idealnego z kamieniczkami, oficynami Ratusza, kościołem p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz gmachem dawnej Akademii Zamojskiej. Gmach dawnego Pałacu Zamoyskich z usytuowanym przed jego bryłą pomnikiem założyciela Zamościa Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Następnie wejście do zamojskiej Katedry wybudowanej w stylu manierystycznym z fundacji założyciela miasta. Zabudowania dawnego Arsenału zamojskiego. Następnie przejdziemy na Zamojską Rotundę (wstęp bezpłatny) – wybudowaną blisko 200 lat temu działobitnię, która podczas II wojny światowej stała się miejscem masowych straceń ludności Zamościa i Zamojszczyzny.

Szczebrzeszyn – to jedno z najstarszych miast na Roztoczu. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy: Dawną Synagogę, Cerkiew Zaśnięcia NMP, kościół parafialny p.w. św. Mikołaja.

Zwierzyniec – spacer po miejscowości, w trakcie którego zobaczymy takie obiekty jak: „Kościółek na Wodzie” p.w. św. Jana Nepomucena, „Pomnik Szarańczy” – kamień upamiętniający wielki nalot szarańczy w roku 1711, Stary Browar Zamoyskich – zabudowania browaru z 1806 roku założonego przez Zamoyskich, Budynki Dawnego Zarządu Ordynacji Zamojskiej.

Kazimierz Dolny – to położone nad Wisłą urokliwe miasteczko, które może pochwalić się: bogatą historią, urzekającym starym miastem, rezydencjami wzniesionymi w stylu lubelskiego renesansu oraz oplatającymi je wąwozami lessowymi. Na trasie naszego zwiedzania zobaczymy m.in. rynek z kamieniczkami, zamek, basztę, Górę Trzech Krzyży, mały rynek i jatki, suszarnię i koguty w piekarni Sarzyńskiego, kamienicę Celejowska.

Łódź – Przejdziemy szlakiem „Łódź Fabryczna” – to wyprawa w czasie – tropem bohaterów „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta. Zobaczymy budynki dawnych fabryk, domy familijne robotników, pałace bogatych fabrykantów. Zmierzając szlakiem „łódzkich murali” zobaczymy miasto, którego centrum zmieniło się w największą w kraju i jedną z największych na świecie galerii sztuki ulicznej. Podczas wycieczki zobaczymy olbrzymie, poruszające murale. Warto wiedzieć, że co roku w Łodzi przybywa kolejnych wielkoformatowych  malowideł. Ile jest już ich dziś? Sprawdzimy!

Puławy – zwiedzanie pałacu Czartoryskich. Fundatorami rezydencji byli ówcześni właściciele Puław – marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski oraz jego żona Zofia z Opalińskich. Po śmierci Lubomirskiego w 1702 roku, dobra puławskie odziedziczyła jego córka Elżbieta, poślubiona Adamowi Sieniawskiemu. Odbudową pałacu, po zburzeniu przez Szwedów, zajęła się Maria Zofia Sieniawska. Ona to, wychodząc za mąż za Augusta Aleksandra Czartoryskiego, wniosła mu w wianie ogromny majątek, w tym Puławy. Wraz z przybyciem Czartoryskich do Puław rozpoczął się okres największej świetności i rozkwitu tego miejsca. Na przełomie XVIII i XIX wieku Puławy stanowiły centrum życia politycznego, kulturalnego i literackiego. To tu, w Świątyni Sybilli (1801) i Domu Gotyckim (1809) księżna stworzyła pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Stało się ono zalążkiem wielkiego kolekcjonerstwa, kultywowanego do dziś. Kres puławskiego ośrodka to czasy powstania listopadowego, kiedy to dobra Czartoryskich uległy konfiskacie, a sami Czartoryscy udali się do Paryża, na emigrację. W pałacu umieszczono Aleksandryjski Instytut Wychowania Panien, oraz kolejno Instytut Politechniczny i Rolniczo – Leśny oraz Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa. Obecnie właścicielem kompleksu pałacowo parkowego jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Ważne informacje

Noclegi w: Puławach, Zamościu, Lublinie.

Dodatkowo płatne

Płatne obligatoryjnie: realizacja programu, zestawy toure quide, przewodnicy miejscowi, fundusz gwarancyjny, fundusz pomocowy, około 250 – 300 zł.

Płatne dla chętnych: ubezpieczenie , pokój jednoosobowy.