Fatima Santiago de Compostela Lizbona 10 wolnych miejsc

Portugalia niezmiennie zachwyca i zaskakuję swoim bogactwem form, barw i krajobrazów. Także w Portugalii znajduje się jeden z najważniejszych ośrodków religijnych świata Fatima. Portugalia to niewielki ale bardzo urokliwy i fascynujący kraj na zachodniej rubieży naszego kontynentu. Słońce , góry, ocean zdumiewające pałace, bogate klasztory, wyśmienita kuchnia. Pod kątem turystycznym ma wiele do zaoferowania.

8 dni
13.09.2023 – 20.09.2023
2450 plus 650 euro

Świadczenia organizatora

.

Program

Dzień 1 – 13.09

Warszawa wylot godz. 06.00 w Amsterdamie  godz. 08.00 z Amsterdamu godz. 09.05 Porto przylot godz. 10.40  Spotkanie z przewodnikiem zaczniemy zwiedzanie Porto  czerwonego miasta nad złotą rzeką, miasta niezwykłego i pełnego kontrastów. Spacer zabytkowym mostem króla Ludwika I, z którego roztaczają się piękne widoki na miasto. Spacer: Plac Aliados, kościół Kleryków z barokową dzwonnicą będącą wizytówką miasta Porto, ozdobione ceramicznymi płytkami kościoły Karmelitów i Karmelitanek. Wizyta w piwnicach i degustacja słynnego porto, mocnego i aromatycznego trunku, z którego produkcji słynie miasto. Przejazd  do hotelu w okolicy Porto/Bragi obiadokolacja nocleg.

 

Dzień 2 – 14.09

BRAGA – BOM JESUS – GUIMARÃES

Po śniadaniu zwiedzanie Bragi – jedno z najstarszych miast Portugalii – tam nawiedzenie Katedry, Dawnego Pałacu Biskupów, kaplicy Królewskiej, a takze nawiedzimy Sanktuarium Bom Jesus – usytuowanego na wzgórzu do którego prowadzą liczne schody i kapliczki drogi krzyżowej. Nastepnie przejazd do Guimarães. W XII wieku urodził się tutaj pierwszy król Portugalii Alfons I i tutaj także rozpoczęła się rekonkwista, czyli wypędzanie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Tym samym Guimarães stał się pierwszą stolicą Portugalii, która o dziwo po przeniesieniu do Coimbry nie została zniszczona. Co więcej, wspaniale zachowane średniowieczne miasto doczekało się wyróżnienia w postaci wpisania go na listę UNESCO w 2001 roku. Wieczorem kolacja i nocleg w okolicy Porto/Bragi.

 

Dzień 3 – 15.09

SANTIAGO DE COMPOSTELA – FATIMA

Rano po śniadaniu o 8:30 przejzad do centrum Santiago de Compostela jest miejscem wielu pielgrzymek, ze względu na miejsce pochówku św. Jakuba. Według tradycji zwłoki Świętego Apostola zostały przeniesione z Jerozolimy do Hiszpanii. Jego ciało zostało włożone przez uczniów do lodzi pozbawionej sternika, która prowadzona przez anioły dotarła do iberyjskiej Galicji. Przebywając w tym mieście zobaczymy Katedrę św. Jakuba, w której krypcie znajdują się relikwie Jakuba  Apostoła, zobaczymy słynny Portyk Chwały oraz drzwi otwierane tylko w Roku Jubileuszowym. Nawiedzimy także kryptę w której oddamy cześć Apostołowi Jakubowi. O 12:00 udzial w miedzynarodowej mszy pielgrzyma. Nocleg i kolacja w Fatimie

 

Dzień 4 – 16.09

FATIMA – ALJUSTREL

Zwiedzanie Fatimy, religijnego centym Portugalii. W tym miejscu trójka wiejskich dzieci wypasających bydło na okolicznych łąkach, doznała w 1917 r. sześciu objawień. Ujrzały one ponad konarami dębu „Panią jaśniejszą od słońca”. W Bazylice uświetniającej te wydarzenia znajdują się groby Hiacynty i Franciszka, którzy zmarli w latach 1919 – 1920 podczas epidemii grypy. W Aljustrel zobaczymy domy dzieci, które doznały objawień. Dzień zakończymy Drogą Krzyżową. Następnie dla chętnych i nie strudzonych udział w Procesji Światła. Nocleg i kolacje w Fatimie.

 

Dzień 5 – 17.09

FATIMA – BATALHA – ALCOBAÇA – NAZARE

Rano po śniadaniu o 9:00 przejedziemy do Batalha, miasteczka słynącego z Klasztoru Santa Maria da Vitoria, arcydzieła portugalskiego gotyku (XIV – XVI wiek). Nastepnie udamy się do Alcobaça, w której zwiedzimy klasztor Santa Maria wpisany na listę UNESCO. Stąd przejedziemy do Nazare. Jest to niewielkie, urokliwe, portugalskie miasteczko leżące u stóp potężnego klifu, wznoszącego się ponad falami oceanu. Na szczycie urwistej skały w średniowieczu powstało niewielkie miasteczko Sitio. Największą budowlą jest tu piękny kościół Matki Boskiej z Nazare. Świątynia ta słynie z cudownej figurki N.M.P. oraz wielu cudów.. Nazare sławne jest również jako kurort chlubiący się z powodu szerokiej, piaszczystej plaży. Nocleg i kolacja w Fatimie.

 

Dzień 6 – 18.09

FATIMA – TOMAR – COIMBRA

Zwiedzanie klasztoru w Tomar. Następnie przejazd do Coimbry – gdzie zwiedzimy najstarszy uniwersytet w Portugali z roku 1290, nawiedzimy również stara i nowa katedrę. Nocleg i kolacja w okolicy Porto.

 

Dzień 7 – 19.09

LIZBONA

Rano po śniadaniu udamy się do Lizbony, zobaczymy św. Antoniego Padewskiego,  Katedry Se, następnie udamy się na zwiedzanie Klasztoru Hieronimitów uchodzącego za najznakomitszą budowlę Lizbony. Czas wolny. Następnie zwiedzimy Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców wzniesiony w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, Zamek Św. Jerzego oraz położoną poniżej najstarszą dzielnicę zwaną Alfama., Praca Rossio, Praca Comercio. Powrót na kolacje i nocleg w hotelu w Fatimie.

 

Dzień 8 – 20.09

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Obidos to jedno z niewielu miast w Portugalii w których można poczuć niepowtarzalny, średniowieczny klimat. Nad miastem góruje wybudowana w XII wieku twierdza, a pod nią znajdziemy urokliwe, bielone domy o ciemnopomarańczowych dachach. Do Óbidos warto zajrzeć również ze względu na portugalską wiśniówkę – ginjinhę. A następnie przejazd na lotnisko w Lizbonie.

Lizbona  wylot godz. 15.35 w Amsterdamie  godz. 19.35  wylot z Amsterdamu godz. 20.20 przylot do Warszawy  godz. 22.10 Przyjazd do Torunia i zakończenie pielgrzymki w dniu 21.09.2023 około godz. 02 – 03.

Ważne informacje

.

Dodatkowo płatne

Realizacja programu 150 euro